Get Adobe Flash player
tanie noclegi Szklarska Poręba


Zamek Chojnik, Śnieżka w tleNasze gospodarstwo, leżąc na styku dwóch pasm górskich (Karkonosze i Góry Izerskie) stanowi doskonałą bazę wypadową dla ciekawych wypraw. Sezon turystyczny w tych okolicach trwa cały rok. Wiosną i latem można oddawać się przyjemności spacerowania czy podziwiana przyrody z perspektywy rowerowego siodełka. Jesień zazwyczaj jest szczególnie urokliwa ze względu na najpiękniejsze w Polsce, słynne karkonoskie zachody słońca i widoki jakie zapewniają gęsto zalesione zbocza niższych partii gór w złocistej szacie. Zima to czas szaleństw narciarskich i snowboardowych - do centrum Szklarskiej Poręby, oferującej wyciągi i trasy narciarskie przy Szrenicy jest tylko 9 km, do Karpacza z wyciągiem na Kopę - 20 km; Jakuszyce, oddalone o 19 km to baza corocznego Biegu Piastów. Działają tu również liczne szkółki narciarskie i renomowane wypożyczalnie i serwisy sprzętu do uprawiania sportów zimowych. Zapaleni cykliści znajdą u nas wiele doskonale przygotowanych tras rowerowych. Góry Izerskie szczycą się bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą w tym zakresie. Nasz dom stoi przy jednym ze szlaków rowerowych, których system może Państwa zaprowadzić na przykład na Rozdroże Izerskie (to tylko 15 km!). Trasy o różnym stopniu trudności,wiodące malowniczymi terenami łagodnych zboczy zadowolą nawet najbardziej wymagających cyklistów. Ponadto nieodległe pasmo górskie - Rudawy Janowickie – oferuje Państwu atrakcje wspinaczkowe. Doskonale przygotowane trasy na skałkach Gór Sokolich to raj dla amatorów tego sportu. O magii tych miejsc niech świadczy fakt, że swoje pierwsze kroki „w skale” stawiała tu sama Wanda Rutkiewicz...

Wieża widokowa w Jeleniej Górze, Wzgórze KrzywoustegoNasz teren obfituje w liczne, często unikatowe gatunki flory i fauny, a przyroda, ze względu na zróżnicowane warunki geologiczne (żyzne łąki, mieszane lasy czy wreszcie skaliste i z pozoru jałowe tereny górskie) żyje z niepowtarzalną gdzie indziej intensywnością. Turystów zachwyca bogactwo zmieniających się co kilkanaście kilometrów krajobrazów. Duże zainteresowanie amatorów architektury i historii budzą liczne zabytki. Na uwagę zasługują liczne obiekty sakralne (tzw. kościoły łaski, górskie kaplice, miejskie kościoły), wśród nich mieszczący się kilkaset metrów od naszego domu wiejski kościółek romański pw. Bożego Ciała, stanowiący zabytek klasy „0”. Można zwiedzać również dobrze zachowane ruiny zamków i pałaców m.in. wznoszący się na wzgórzu oddalonym od nas zaledwie o 4 km Zamek Chojnik. Ze względu na burzliwe dzieje całego Dolnego Śląska dziś szczycimy się ich pamiątkami w postaci zabytków pochodzących z różnych epok i będących świadectwem zmieniających się wpływów i charakterystycznej dla tego terenu wielokulturowości. Można tu znaleźć między innymi ślady tyrolskie (chaty tkaczy na terenie gminy Mysłakowice, którą wyróżnia największe w całej Polsce natężenie zabytków przypadających na kilometr kwadratowy); pamiątki średniowiecznej kultury rycerskiej (wieża mieszkalna w Siedlęcinie z freskami ilustrującymi legendę o Królu Arturze) czy świadectwa panowania austrowęgierskiego (Pałac Króla Fryderyka Wilhelma III w Mysłakowicach). Odnajdziemy tu również pamiątki dawnej świetności licznych rodów szlacheckich i magnackich w postaci pałaców i dworów pełniących dziś rolę hoteli czy restauracji lub po prostu dostosowanych do zwiedzania. Pobliska Jelenia Góra administracyjnie sięga do szczytów Karkonoszy. Uzdrowiskowa dzielnica – Cieplice Zdrój oferuje bogactwo leczniczych wód termalnych (źródła maja temperaturę 60oC) i zabiegów sanatoryjnych. W centrum miasta zaś można podziwiać budynki w unikatowym stylu secesji jeleniogórskiej, a później zjeść suty obiad czy napić się pysznej kawy w jednej z licznych restauracji mieszczących się pod wyjątkowymi z skali kraju arkadami, okalającymi cały Plac Ratuszowy (podobny system zabudowy odnajdziemy tylko w Zamościu).  Jelenia Góra leży ok. 10 km od naszego domu. Nie trzeba jednak wcale oddalać się na większą odległość, by znaleźć się na turystycznym szlaku. Po godzinnym spacerze w górę miejscowości docieramy na Bobrowe Skały,Tama w Pilchowicach skąd rozpościera się piękna panorama na okolicę – Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kaczawskie.

Proszę się teraz rozejrzeć, wziąć kilka wdechów górskiego, rześkiego powietrza i delektując się bogactwem możliwości – wybrać najciekawszą według Państwa trasę i miejsce, a każdy wybór okaże się trafiony. Jesteście Państwo na najpiękniejszych wakacjach! Zapraszamy i życzymy udanego wypoczynku.